Pozastavená činnosť

Činnosť firmy je od 1.8.2023 z technických dôvodov dočasne pozastavená.

Ospravedlňujeme sa, ale momentálne neprijímame nové zákazky.

  1. V praxi neexistuje vzorec, podľa ktorého by sa dalo určiť, ako často treba čistiť koberce. Z hygienického hľadiska je vhodné hĺbkové čistenie aspoň raz za štvrť roka. Treba však mať na zreteli, že tak ako pri praní bielizne, aj pri čistení kobercov dochádza k ich čiastočnému opotrebovaniu. Ak nazrieme do histórie, vždy pred Veľkou nocou a pred Vianocami sa v domácnostiach vykonávalo „veľké upratovanie“.

    Samozrejme, doba pokročila a s ňou klesá aj množstvo kobercov v domácnostiach, ich funkcia sa zmenila skôr na dekoratívnu, a menia sa materiály z ktorých sú vyrobené. Nič sa však nemení na potrebe udržania hygienického štandardu, a na to treba v prvom rade prihliadať pri rozhodovaní, či už prišiel čas na čistenie kobercov.

  2. 1. Škvrny rozpustné vo vode (krv, džús, červené víno, káva, kečup, mlieko, vajce, paradajky a pod.)

    Čím skôr po zašpinení poskytnite postihnutému miestu „prvú pomoc“. Na škvrny nasypte soľ a nechajte do nej vsiaknuť farbivo spolu s vlhkosťou. Následne bezodkladne textíliu vyperte, koberec alebo sedačku prečistite prípravkom na koberce, prípadne saponátom alebo práškom na pranie. Rýchlym zásahom zabránite preniknutiu nečistoty do vlákien materiálu.
    Profesionálne riešenie: TASKI Tapi Spotex 2 - čistiaci prostriedok s rozprašovačom

    2. Škvrny na báze rozpúšťadiel (atrament, zvýrazňovač, tuk, rúž, krém na obuv, smola, minerálne oleje, čučoriedky, fľaky od trávy a pod.)

    Rôzne škvrny sa dajú čistiť za pomoci liehu, odlakovača, či 3 % roztoku peroxidu vodíka. Pred ich použitím odporúčame vyskúšať na nenápadnom mieste znášanlivosť textílie voči spomínaným prípravkom. Neodporúčame používať chlórové čistiace prostriedky ani iné agresívne prostriedky.
    Profesionálne riešenie: lieh, TASKI Tapi Spotex 1 – sprej na báze rozpúšťadiel

    3. Žuvačky

    Obrus alebo odev vložte do mrazničky. Po stuhnutí odlúpte. Na koberec alebo sedačku priložte ľad a po stuhnutí odlúpte. Tiež môžete použiť bombičku z výrobníka sódy. Vložte bombičku do fľaše a trochu pootočte. Po čiastočnom prepichnutí odskrutkujte a prúd plynu nasmerujte na žuvačku. Po stuhnutí odlúpte žuvačku. Pozor, na bombičke sa tvorí námraza, preto použite kuchynskú rukavicu alebo inú tepelnú ochranu rúk.
    Čiastočným riešením môže byť použitie liehu, prípadne odlakovača.
    Profesionálne riešenie: TASKI Tapi Gum – mrazivý sprej

    4. Vosk na obruse, koberci

    Obrus vložte do mrazničky a po stuhnutí odlúpte. Zbytok vosku prekryte papierovou utierkou, prípadne savou textíliou a prežehlite. V prípade potreby postup opakujte.
    Na koberci z postihnutého miesta najprv opatrne zoškrabte hrubú vrstvu vosku a prežehlite cez papierovú utierku alebo textíliu, podobne ako pri obruse. Pozor, pred žehlením si overte či je koberec odolný voči pôsobeniu vysokých teplôt. Zároveň skontrolujte, aká podkladová krytina sa nachádza pod kobercom.

    Rada na záver:
    Ak vám záleží na predĺžení životnosti koberca, môžete ho dať naimpregnovať. Impregnáciou zvýšite odolnosť voči tekutinám. Kvalitný impregnačný prostriedok znemožní nečistote preniknúť do štruktúry vlákien, čím sa zabráni možnému znehodnoteniu koberca.

  3. Zápach z koberca je vo väčšine prípadov spôsobený nesprávnou alebo nedostatočnou údržbou. Prach a iné nečistoty sa usádzajú medzi vláknami koberca, rozkladajú sa a to je zároveň živnou pôdou pre rôzne mikroorganizmy. Je preto dôležité nezanedbať starostlivosť o krytinu ani vtedy, keď sa zdá byť čistá. Väčšina domácností volá na pomoc odborníkov až vtedy, keď je už skutočne zle. Treba však myslieť aj na prevenciu...

    V praxi sa stretávame aj s prípadmi, keď je zápach spôsobený dlhodobým státím koberca v zrolovanom stave. Či už je to tento prípad alebo sa jedná o náhodné rozliatie tekutín, nevyhnutným riešením je dôkladné hĺbkové vyčistenie koberca. Odporúčame zveriť túto prácu odborníkom. Akékoľvek čistenie technikou a prostriedkami pre domáce použitie sa nevyrovná profesionálnym prostriedkom a technológii. Len pri použití kvalitných prostriedkov a za pomoci výkonných technológií ostane koberec skutočne hygienicky čistý, odstráni sa zápach a navyše prostriedok prevonia aj samotný koberec.


    Rada na záver:

    Ak chcete, aby váš koberec príjemne voňal aj počas bežného používania, použite vhodný osviežovač textílií.

    Ak je vám nepríjemný zápach z vysávača, venujte pozornosť včasnému vyprázdňovaniu vreciek a čisteniu prachových filtrov. Tiež si vyberte vhodný osviežovač alebo parfém do vysávača. V ponuke predajcov je na výber dostatok vôní, aby vyhoveli každému zákazníkovi.
  4. Najideálnejším riešením je zbrúsenie opotrebovanej krytiny, pričom výsledkom je efekt nanovo položenej podlahy luxusného vzhľadu. Výborné výsledky sa dajú dosiahnuť kryštalizáciou, ktorá zvyšuje odolnosť materiálu a vytvára tzv. vodný efekt.
  5. Otázka výhodnosti renovácie parkiet je vždy na posúdení ich majiteľa. Ak sa rozhodne, že to stojí za to, má na výber z niekoľkých alternatív. Najdokonalejším je zbrúsenie, vytmelenie a finálna povrchová úprava (lakovaním alebo iným spôsobom). Druhým všeobecne známym spôsobom je suché strojové čistenie, tzv. drátkovanie. Málokto vie, že parkety je možné vyčistiť aj chemickou cestou „na mokro“, pričom tento proces je úplne bezprašný. Pri zvažovaní akéhokoľvek zásahu do drevených podláh odporúčam dohodnúť si obhliadku priestoru so skúseným odborníkom. Ten najlepšie zváži, aký spôsob ošetrenia bude najvhodnejší.
  6. Podlahy z PVC a linolea často trpia mechanickým opotrebením, ktorému je možné do značnej miery zabrániť, ak ho ošetríte voskovaním (polymerizáciou). Voskovanie je vhodné aj na renováciu starších podláh, výsledky sú často „nad očakávania“.